Toegankelijkheid

Terug naar hoofdinhoud

Programma Operation Rebound 1944: dit beleef je op 7 en 8 november

In samenwerking met The Dutch Polar Bears, Heemkundige Kring Fijnaart & Heijningen en Heemkundekring De Willemstad.

Programma Operation Rebound 1944 krijgt steeds meer vorm

Op zaterdag 7 en zondag 8 november 2026 keert Operation Rebound 1944 terug naar Fort Sabina. Verspreid over zeven zones komt de bevrijding van 1944 opnieuw tot leven. Met reenactors, bijzonder WOII materieel, lezingen, verhalen, exposities, demonstraties, muziek en historische vliegtuigen belooft het opnieuw een indrukwekkend weekend te worden.

 

Ruim 150 reenactors en vrijwilligers werken mee om het verleden tot leven te brengen. Volg tijdens je bezoek de zeven zones op en rond het fort en je komt vanzelf langs de verschillende kampementen, activiteiten en bijzondere locaties. Benieuwd naar de eerste aankondiging van dit bijzondere weekend? Lees meer over Operation Rebound 1944 op 7 en 8 november. 

Het kwam zomaar uit de lucht vallen

Het thema van Operation Rebound 2026 is ‘Het kwam zomaar uit de lucht vallen’. In de Westhoek stortten tijdens de Tweede Wereldoorlog relatief veel vliegtuigen neer. Rond grote bevrijdingsoperaties zoals het Transportation Plan, Market Garden en Operation Rebound was de activiteit in de lucht bijzonder groot. Dat verhaal vormt dit jaar de rode draad door verschillende lezingen, exposities en voordrachten. Drie gastsprekers nemen je mee in de luchtoperaties, de radarstellingen en bijzondere vliegtuigcrashes in de omgeving van Fort Sabina. 

Vier bijzondere lezingen

Tijdens het weekend staan vier lezingen rond oorlog, luchtvaart en bevrijding op het programma.

  • Het Transportation Plan ter voorbereiding op D Day door Ad van Uffelen
  • Airsupport Operation Rebound door Willem van Dranen
  • Spitfirecrash bij Willemstad door Willem van Dranen
  • Vliegtuigen gespot door radarstelling Biberbunker door Barry Zuidgeest

De lezingen gaan onder andere over de grootschalige geallieerde luchtoperaties, de rol van de Royal Air Force bij Operation Rebound, een noodlanding bij Willemstad en de Duitse radarstelling in Oostvoorne.

Het verhaal van James C. Bailey

Ook een persoonlijk verhaal krijgt dit jaar een bijzondere plek. Professioneel verhalenverteller Kees van Wanrooij neemt je mee in het leven van de Amerikaanse paratrooper James C. Bailey.

Bailey vloog mee aan boord van een C 47 Skytrain. Het toestel werd boven het Hollandsch Diep en de noordpunt van Schouwen Duiveland zwaar getroffen door Duits luchtafweergeschut. Bailey wist uit het neerstortende vliegtuig te springen. Kort daarna boorde het toestel zich bij de Oude Heijningse Dijk in de grond. 

Zijn verhaal wordt beide dagen meerdere keren verteld in de kazerne.

Exposities, verhalen en voordrachten

In de kazerne is tijdens Operation Rebound een tijdelijke expositie te zien rond het thema ‘Het kwam zomaar uit de lucht vallen’. Hier worden verhalen verteld over vliegtuigen die in de omgeving van Fort Sabina zijn neergestort.

Ook de vaste exposities van Fort Sabina zijn te bezoeken. Daaronder de vernieuwde WOII expositie waarin het verhaal van de 21 jarige Canadese trooper Walter Veness en de Manitoba Dragoons centraal staat. 

Piet van Belle verzorgt daarnaast een bijzondere voordracht waarin de bevrijding van 1944 wordt verbonden met de actualiteit. Tekst, beeld, licht en geluid komen samen in een speciaal voor Operation Rebound gemaakte presentatie. 

Kampementen, voertuigen en reenactment

Verspreid over alle zeven zones staan soldaten, kampementen, historische voertuigen en bijzonder materieel opgesteld. Je ontmoet onder andere de Prinses Irene Brigade, de Polar Bears, de Timberwolves en verschillende andere groepen die het leven en de bevrijding van 1944 opnieuw zichtbaar maken.

Ook zijn er bevrijdingsscènes, verzetsactiviteiten en historische wapendemonstraties. Houd tijdens je bezoek de omroepberichten goed in de gaten, want verschillende onderdelen vinden op meerdere momenten en locaties plaats.

route OR1944 2026

Operation Rebound is verdeeld over zeven zones op en rond Fort Sabina. Volg tijdens je bezoek de bewegwijzering van zone 1 tot en met 7.

Kijk omhoog tijdens de fly over

Op zaterdag staat opnieuw een spectaculaire fly over van Vliegend Museum Seppe gepland. Wanneer de historische vliegtuigen naderen klinkt het luchtalarm en kun je vanaf de wallen uitkijken naar de toestellen. (De fly over is afhankelijk van de weersomstandigheden.)

Muziek en sfeer uit de jaren veertig

Ook muziek hoort bij Operation Rebound. Op zaterdag zorgt Miss Parker voor muziek uit de jaren veertig. Op zondag is naast Miss Parker ook de Airborn Leger Dixie Band op het fort te vinden. De muzikanten trekken gedurende de dag langs verschillende zones. 

Proef de geschiedenis

Bij de Canadese veldkeuken kun je een klein proeverijtje krijgen dat is geïnspireerd op recepten en ingrediënten uit de jaren veertig. Daarnaast is De Brasserie geopend en zijn er extra veldlocaties op het fort waar je terechtkunt voor eten en drinken.

Herdenkingsmoment op zaterdag

Operation Rebound begint op zaterdag 7 november om 10.30 uur met het herdenkingsmoment bij het monument van Walter Veness. Tijdens de ceremonie worden bloemen gelegd en wordt stilgestaan bij degenen die voor onze bevrijding zijn gevallen. Je bent van harte welkom om hierbij aanwezig te zijn.

Openingstijden Operation Rebound 1944

Zaterdag 7 november: 10.30 tot 17.00 uur
Zondag 8 november: 11.00 tot 16.00 uur

Bekijk ook de agenda voor: zaterdag 7 november en zondag 8 november.

Tickets

Volwassenen betalen € 7,50 per dag. Voor kinderen kost een ticket € 1,00. Wil je beide dagen komen? Dan kun je vooraf een ticket voor het hele weekend reserveren.

Bekijk alle tickets en reserveer je bezoek

Operation Rebound 1944
7 en 8 november 2026
Fort Sabina

#OR1944

Flyer Operation Rebound 2026 NIEUW